„Стабилноста на Западниот Балкан е од голема важност за НАТО, поздравуваме промовирање на безбедност и стабилност“

Македонскиот премиер – Димитар Ковачевски е во официјална посета на Брисел. По денешната средба во седиштето на НАТО со генералниот секретар, Јенс Столтенберг, шефот на Алијанса истакна дека одлуката на Ковачевски да го посети НАТО веднаш по неговото доаѓање на премиерска функција е доказ за личната посветеност на премиерот кон Алијансата.

„Северна Македонија му се приклучи на НАТО пред речиси две години, вие се покажавте како високо вреднуван партнер, стабилноста на Западниот Балкан е од голема важност за НАТО и ги поздравуваме вашите напори за промовирање на безбедноста, стабилноста и напредокот во регионот, ова го вклучува и вашето учество во мировната мисија во Косово“ – изјави Столтенберг.

Премиерот, пак, нагласи дека членството во НАТО за Северна Македонија е исполнување на стратешка цел на државата.

„Да се биде дел од НАТО значи безбедност, просперитет и сигурност на мојата земја и на македонскиот народ. Политиката на отворена врата и овозможи на Северна Македонија да ја постигне својата огромна цел и безбедносен успех за нас и за НАТО со тоа што стана 30-та земја-члленка“ – рече Ковачевски.

Додаде дека ова достигнување е доказ за нашиот слободен и сигурен избор како и гаранција за нашата национална и регионална стабилност и безбедност на Западен Балкан, нагласувајќи дека Северна Македонија е горда што е „меѓу најбрзите сојузници кои ја завршиле воената интеграција во НАТО, особено затоа што остануваме посветени на учеството во операциите и мисиите на НАТО“.