Силна размена на артилериски оган на северот на Украина

Војна во Украина – 464 дена.

Рускиот претседател Владимир Путин нагласи дека не се сомнева оти Русија ќе победи во Украина и ќе стане гарант за мирот и безбедноста на сите народи.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за време на вчерашната посета на Молдавија, изјави дека секоја земја што граничи со Русија е загрозена и мора да биде дел од НАТО.

Стабилноста на Стариот континент е загрозена, а Русија е закана за соседните земји, порачаа лидерите од европскиот самит.

Во тек е силна размена на артилериски оган меѓу руските и украинските сили на северот на Доњецката Народна Република, изјави висок офицер на руската артилериска батерија.
Тој рече и дека неговата единица секојдневно спроведува околу 10 „излези на терен“ во тој правец со цел да го потисне непријателскиот оган.

Тој додаде дека целта е да се доближиме на растојание од три километри од противникот за да биде гаѓањето попрецизно и поефикасно.

Во Вооружените сили на Русија годинава ќе се формираат две армии, армиски корпус, нова воена поморска област, пет дивизии, 26 бригади и два воени окрузи, најави заменик началникот на Генералштабот на руската армија, генерал-полковник Евгениј Бурдински.

– Во 2023 година, неопходно е да се обезбеди навремена организациска и кадровска поддршка за формирање на комбинираните и воздушните армии, армискиот кор, поморскиот округ Азов, пет дивизии и 26 бригади, како и формирањето на московската и ленинградската војска. Окрузи – наведува Бурдински во напис за списанието „Војни комесаријат на Русија“.

Според него, задачата за зголемување на бројот на вооружените сили на Русија во 2023 година мора да биде завршена за краток временски период.

Украинската армија почна да користи „комбинирана тактика“ во правец на Запорожје, своевидна мешавина од „советската школа“ и она за што тренира НАТО, изјави командантот на рускиот баталјон „Крим“.

Како што објасни тој, украинските сили почнаа да користат повеќе мобилни групи кои се движат со пикап камиони.

– Сепак, релјефот на оваа територија го оневозможува украинските сили едноставно да налетаат на нашата територија – додаде тој.

Воздушна закана беше прогласена низ Украина рано утринава поради руските ракетни напади, но таа беше укината неколку часа по нападот за поголемиот дел од земјата, вклучително и главниот град Киев, чии власти соопштија дека одбраната соборила повеќе од 30 руски ракети и беспилотни летала. .

Москва изврши околу 20 одделни ракетни и беспилотни напади врз украинските градови од почетокот на мај. Воените власти на Киев на Телеграм објавија дека Русија истовремено лансирала беспилотни летала и крстаречки ракети, пренесува Ројтерс.