САД се подготвени за преговори, ама прво Русија да ја повлече војската

„САД се подготвени за дијалог за Украина доколку Русија ја повлече својата војска“. Ова го изјави американскиот државен секретар – Ентони Блинкен.

„Доколку Русија ги повлече своите сили и е подготвена за преговори, ние сме подготвени да го сториме истото“ – рече Блинкен.

Тој тврди дека неговата земја е отворена за преговори со Русија во различни сфери, вклучително и безбедноста „но за дипломатија е потребна деескалација во Украина“.

Блинкен вели дека западните земји ги координираат акциите насочени кон забрзување на испораката на опрема за противвоздушна одбрана, противтенковски системи и друго оружје за Украина.

Тој изјави дека САД документираат случаи на убиства на цивили за време на руската инвазија врз Украина и ќе побараат одговорност за тоа.