Русија: Нападот на гасоводот со амонијак ќе го одложи договорот за извоз на жито од Украина

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека украинските сили секако ја започнале својата очекувана контраофанзива, но дека сите обиди за напредување пропаднале со големи загуби.

Главниот службеник за помош на ОН предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците.

Потсекретарот Мартин Грифитс изјави дека на 700.000 луѓе им е потребна вода за пиење.

Тој, исто така, стравува дека поплавите ширум областа може да резултираат со помал извоз на жито, повисоки светски цени на храната и помалку храна за милиони луѓе на кои им е потребна.

Грифитс рече дека Обединетите нации, кои работат главно преку украинските хуманитарни групи, стигнале до 30.000 луѓе во поплавените области под украинска контрола.

Се верува дека илјадници се заробени.

Оштетувањето на цевководот за амонијак – за што Украина и Русија меѓусебно се обвинуваат – ќе има „негативно влијание“ врз судбината на Црноморскиот договор за жито, соопшти Кремљ.

Русија претходно се закани дека ќе се повлече од договорот, кој обезбедува безбеден коридор за извоз на украинско жито, доколку не се исполнат барањата за подобрување на извозот на руското ѓубриво.

Гасоводот Тољати-Одеса е вон употреба од почетокот на војната во февруари минатата година, а Русија оваа недела ги обвини украинските сили дека кревале во воздух дел од него.

Регионалниот украински гувернер изјави дека Русија го гранатирала.

Запрашан како штетата може да влијае на судбината на договорот за жито, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече: „Тоа може да има само негативен ефект“.

Тој тоа го нарече „уште една компликација во однос на продолжувањето на договорот“.