Расим Љајиќ повреден во сообраќајка – загина негов сопартиец!

Расим Лајиќ – екс-вицепремиер во српската Влада и лидер на Социјалдемократската партија на Србија денеска претпладне доживеал тешка сообраќајна несреќа на автопатот Белград – Ниш, кај Ражањ.

Според информациите на српското МВР, возилото марка „шкода суперб“ во кое се наоѓал Љајиќ од засега непознати причини излетало од патот и се превртело, а во несреќата на самото место починал претседателот на ИО на партијата, Бранко Гогиќ кој го управувал возилото.

Љајиќ има повреди на ребрата и не е во животна опасност, но веднаш е пренесен во Клиничкиот центар во Ниш.