„Путин сака да ја симне Украина од картата на нации“

Жан-Ив Ле Дриан – министерот за надворешни работи на Франција го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека се обидува да ја уништи државноста на Украина, предупредувајќи дека „безбедноста“ на нејзиниот претседател Володимир Зеленски е загрозена.

„Ова е тотална војна. Путин одлучи… да ја симне Украина од картата на нациите“ – изјави Ле Дриан за радиото „Франс Интер“.

Тој додаде дека Франција е, исто така, „загрижена“ за можна руска воена офанзива против Молдавија и Грузија, две други постсоветски држави.