Путин му се јави на Лукашенко – Москва започна воена операција

Претседателот на Русија – Владимир Путин рано утрово имал телефонски разговор со белорускиот претседател Александар Лукашенко информирајќи го дека Москва почнува воена операција врз Украина

„За време на повикот, Владимир Путин го информираше својот белоруски колега за ситуацијата на границата со Украина и во Донбас“ најавуваат.

Кремљ засега нема соопштение за разговорот.

Путин нареди офанзива во раните утрински часови денеска.