Протече тајното писмо на Орбан до Брисел: Ги пренесе пораките на Путин

Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати тајно писмо до Европскиот совет во кое пренесува директни пораки од рускиот претседател Владимир Путин, пишува Политико.

Писмото, упатено до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и споделено со другите членки на Европскиот совет, го прикажува размислувањето на Путин за статусот на неговата војна во Украина – и кои мисли Орбан треба да бидат следните чекори на ЕУ.

Орбан му рекол на Мишел дека, според Путин, „времето не е на страната на Украина, туку на страната на руските сили“.

Во писмото, од 5 јули и поделено на девет точки, исто така, не се споменува фактот дека токму Путин ја започна војната во Украина во февруари 2022 година.

Орбан, кој негираше дека за време на неговата посета на Москва изразил „какво било мислење во име на Европскиот совет или Европската унија“ и додаде дека „руската страна ги проценува месечните загуби и загуби на украинските сили на 40-50 илјади војници“, без да се споменат руските загуби во војната.

Тој додаде дека Москва е „подготвена да го разгледа секој предлог за прекин на огнот што не му служи на тајното движење и реорганизација на украинските сили“, без дополнително да објасни што сакал Путин со тоа.

Во извештајот на Орбан за состанокот, тој вели дека му забележал на Путин дека „многумина тврдат дека е во интерес на Европа што е можно поскоро да се врати во период на економски раст заснован на траен мир“, додавајќи:

„Шансите за мир се намалуваат со тоа што дипломатските канали се блокирани и нема директен дијалог меѓу страните кои имаат водечка улога во создавањето услови за мир.

ЕУ и нејзините лидери во голема мера ја прекинаа комуникацијата со Москва поради поплавата од санкции што блокот ги воведе кон Русија по инвазијата.

Во среда, амбасадорите на ЕУ ќе разговараат за патувањата на Орбан во Брисел.

„Ако утрешниот извештај е во ист тон како ова писмо, тоа ќе биде пријатен состанок“, изјави за Политико зајадлив дипломат на ЕУ, кој сакаше да остане анонимен за да разговара за чувствителната тема.

Во осмата точка, Орбан напиша дека верува оти сè уште се можни прекин на огнот и мировни преговори, но додаде дека „во следните два месеци ќе видиме подраматични загуби и воен развој на фронтот од кога било досега“ доколку војната не запре.

Тој потоа заклучува дека Европа треба да го преземе водството во обидот да се донесе мир во Украина, имајќи предвид дека САД се повеќе се расејуваат како што се приближуваат претседателските избори во ноември.

„Политичкото раководство што го обезбедуваат Соединетите држави е ограничено поради тековната изборна кампања“, напиша Орбан.

„Затоа, не можеме да очекуваме таков предлог да не дојде од САД во наредните месеци. Треба да размислиме – во духот на европската стратешка автономија – да покренеме европска иницијатива“, додава тој во писмото.

Орбан ја потпиша нотата: „Ќе ги продолжам разговорите за да ги разјаснам можностите за мир следната недела“.