Песков: Хибридната војна против Русија ќе трае долго

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека војната во поширок контекст, „конфронтација со непријателските земји“, односно, како што рече, „хибридна војна“ против Русија, ќе трае долго.

„Ако мислите, да речеме, војната во поширок контекст, ова е конфронтација со непријателски држави, ова е хибридна војна што тие ја покренаа против нашата земја, тогаш ова е на долго време“, рече Песков одговарајќи на новинарско прашање. прашање за тоа како Кремљ ги оценува изгледите за завршување на војната во Украина, пренесува Риа Новости.

Тој исто така повика на решителност, доверба и единство околу претседателот Владимир Путин, според Ројтерс.