Ова е гробот на британската кралица Елизабета Втора

Бакингемската палата објави фотографија од последното почивалиште на кралицата Елизабета во Кралската капела Виндзор, која вклучува надгробен камен со нејзиното име, имињата на нејзините родители и на нејзиниот сопруг, принцот Филип.

Надгробна плоча направена од белгиски мермер се наоѓа во меморијалната капела на кралот Џорџ VI, која кралицата Елизабета ја назначи како последно почивалиште на нејзиниот татко во 1962 година.

Кралицата беше погребана таму во понеделникот, по државниот погреб во Вестминстерската опатија.

Во месинг се испишани „George VI 1895-1952 / Elizabeth 1900-2002“ во првите два реда, проследено со амблем на ѕвезда и потоа „Elizabeth II 1926-2022 / Philip 1921-2021“ во последните два реда.

Сестрата на кралицата Елизабета, принцезата Маргарет е исто така погребана во капелата во замокот Виндзор западно од Лондон.

Елизабет почина на 8 септември во замокот Балморал, нејзиното летно повлекување во шкотските висорамнини, по 70 години на тронот.