Нови 328 заразени со Ковид 19, бројот на активни случаи е под 2.000

Од направени  2.535 тестови регистрирани се 328 нови случаи на КОВИД-19 од кои Скопје – 179, Прилеп – 21, Битола и Кавадарци – по 17, Куманово и Велес – по 10, Охрид и Кичево – по 9…

Регистрирани сe 237 оздравени пациенти од: Скопје – 131, Битола – 14, Прилеп – 13, Кавадарци – 12…

Во текот на изминатите 24 часа, регистриран е едно починато лице: од Кичево (58г), починато во болнички услови, а согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Штип (1), Гостивар (1) и Струмица (1).

Досега во земјата почетокот на епидемијата бројот на починати е 9.159, а бројот на активни случаи сега изнесува 1.921.