Нови 1.715 позитивни на Ковид 19 – починаа 24 пациенти

МЗ информира дека во последните 24 часа направени се 4.811 тестови, а регистрирани се 1.715 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 882, Битола – 87, Куманово – 75, Тетово – 69, Кавадарци – 66, Велес – 63…

Од вкупниот број на позитивни (1.715), регистрирани се 240 реинфекции и една втора реинфекција.

Регистрирани сe 2.057 оздравени пациенти од: Скопје – 1.276, Тетово – 192, Гостивар – 101, Куманово – 88…

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 20 починати лица: 7 починати лица од Скопје (58г, 70г, 70г, 74г, 76г, 82г и 87г), 2 починати лица од Битола (77г и 81г) и по едно починато лице од Велес (59г), Гевгелија (81г), Кавадарци (64г), Куманово (66г), Неготино (63г), Охрид (57г), Ресен (82г), Свети Николе (73г), Струга (68г), Тетово (66г) и Штип (66г).

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 починати лица, Струмица (1), Штип (1), Вландово (1) и Битола (1).

Бројот на починати е 8.494, а бројот на активни случаи изнесува 13.962.