Необичен детал на стара фотографија на Вилијам и Кејт

ПРИНЦОТ Вилијам и принцезата Кејт вчера ја прославија 13-годишнината од бракот, одбележувајќи ја на Инстаграм со досега невидена свадбена фотографија. Покрај тоа што екипата на Интернет ја вознемирило што кралското семејство избрало црно-бела фотографија во моментите кога Кејт се бори со ракот, многумина забележале дека Вилијам бил облечен сосема поинаку отколку што бил на свадбата.

Имено, принцот Вилијам за време на свадбената церемонија носел црвена свечена униформа, додека на фотографијата се појавил во црна коњаничка свечена униформа.

Принцот Хари зборуваше за униформата во која се ожени Вилијам во своите мемоари. Вилијам сакал да облече коњаничка униформа на свадбата (онаа на која позира на црно-белата фотографија), но покојната кралица Елизабета му наредила да се ожени во црвена свечена униформа, бидејќи тоа е униформата што ја носат наследниците на тронот кога се венчаат.

Вилијам очигледно сакал да има фотографии од венчавката во својата омилена црна униформа, па по церемонијата се пресоблекол и се фотографирал.