Напад врз Харков, се бројат жртвите

Ракетиран е центарот на вториот по големина украински град, Харков – повредени се 6 лица, од кои едно е дете, а бројката на загинати се утврдува. Ова го соопшти Државната служба за вонредни состојби. Медиумите во Украина јавуваат дека е изгаснат пожарот што, по нападот, се појави на покривот од зградата на операта.

Државната служба за вонредни состојби претходно соопшти дека во нападот на Харков утринава загинало едно лице, а тројца се повредени.

Министерот за надворешни работи на Украина – Дмитро Кулеба повика на дополнителни меѓународни санкции против Русија по, како што рече, „варварскиот“ напад на градот Харков.

„Варварски руски ракетни напади врз централниот Плоштад Слобода и станбените области на Харков. Путин не може да ја скрши Украина. Од бес, тој врши повеќе воени злосторства, убивајќи невини цивили. Светот може и мора да направи повеќе. Зголемете го притисокот, целосно изолирирајте ја Русија“ – напиша Кулеба на Твитер и притоа објавуви видео од нападот.