Силен земјотрес од 7,3 степени во близина на Тонга, издадено предупредување за цунами

Владата на Тонга денеска ги предупреди своите граѓани да останат во внатрешноста на високи места по земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во морето на околу 207 километри од главниот град.

Според Геолошкиот институт на САД (USGS), земјотресот се случил на длабочина од 24,8 километри, на околу 207 километри источно-југоисточно од Нејаф.

„Врз основа на сите достапни податоци, сега се споменува закана од цунами од овој земјотрес“, соопшти американскиот Пацифички центар за предупредување за цунами.

Метеоролошката служба на Тонга продолжи да ги предупредува жителите да останат во затворени простории и на високо место.

„Ве молам, останете во внатрешноста на земјата и на високо место и слушајте радио до дополнителни совети. За морнарите, ќе се оддалечите од гребенот и ќе влезете во длабокиот океан“, се вели на нивната Фејсбук страница.

Во таа јужнопацифичка нација живеат околу 105.000 луѓе. Во јануари, ерупцијата на вулканот Хунга Тонга-Хунга Хаапаи предизвика цунами што уништи села и одморалишта. Најмалку три лица загинаа.