Меѓу десетте најбогати луѓе во светот само еден не е Американец

„Bloomberg“ традиционално ја објави листата на најбогати луѓе во светот, а интересно е што во топ 10 има само еден кој не е Американец, Бернард Арно (Франција).

Најмногу минатата година заработи првиот на листата – Илон Маск, зад него се Безос, Арно…

Вака изгледа Топ 10 листата на најбогати во светот:

  1. Илон Маск 277 милијарди долари
  2. Џеф Безос 190
  3. Бернар Арно 178
  4. Бил Гејтс 132
  5. Лери Пејџ 130
  6. Марк Цукерберг 125
  7. Сергеј Брин 124
  8. Стив Балмер 120
  9. Ворен Бафет 109
  10. Лери Елисон 107