Курти: Западот ѝ попушта на Србија

САД и нивните западни сојузници остро ги прекорија косовските власти за нивната одлука да постават градоначалници од албанската заедница во општинските згради во областите со српско мнозинство на север и покрај излезноста од помалку од три отсто на локалните избори. Вашингтон го откажа учеството на Косово во воената вежба предводена од САД и најави нови мерки против Приштина.

„Имаме малку поинаков пристап и мислам дека санкциите против Косово се непропорционални и неправедни“, изјави Курти за Политико на маргините на конференцијата ГЛОБСЕК во Братислава. Тој додаде дека го изненадила „прекумерната реакција“ на САД.

САД и ЕУ оценија дека употребата на сила за поставување новоизбрани градоначалници на север ги поткопа напорите за нормализирање на односите со Србија.

Американскиот амбасадор во Косово Џефри Ховениер изјави дека САД размислуваат за други мерки и во моментов „немаат ентузијазам“ да му помогнат на Косово во неговите напори да добие пошироко меѓународно признавање или напредок кон членство во ЕУ и НАТО, пренесе Би-Би-Си.

„Би бил изненаден ако некој косовски владин функционер би можел да ги посети САД во овој момент“, рече амбасадорот.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека Курти и неговата влада треба да се погрижат избраните градоначалници да ги исполнат своите привремени должности од алтернативни локации надвор од општинските згради и да ги повлечат полициските сили околу тие згради.

Курти вчера рече дека не може да го стори тоа „се додека оваа насилна толпа е пред и се заканува со напад“.

Тој рече дека учесниците на протестот на север со графити со буквата „З“ „покажуваат восхит кон рускиот деспотски претседател и руската воена агресија во Украина, додека дел од нив се полицајци во Србија и жандармеријата“, КоСсев. објави порталот.

Толпата треба да се врати во Србија или во затворот на Косово, а потоа да го намалиме присуството на полицијата во општинските згради и да ја нормализираме ситуацијата“, рече Курти.

Курти тврди и дека ќе разбере оти Србите на север протестираа мирно во април, по повод изборите, но не и „толпите со буквата З кои пукаат во полицајците, фрлаат гранати и викаат „убиј, убиј““.

Косовскиот премиер, пак, на форум во главниот град на Словачка спомена предвремени избори.

„Ако сакаат мирни протести со барање за предвремени избори, имаат премиер кој цел живот бил политички активист и е повеќе од подготвен да ги слуша, а можеби и да се договори со нив“, рече Курти.

Косовскиот премиер ја обвини српската влада за најновата ескалација на тензиите. На прашањето дали стравува дека кризата може да се претвори во поширок конфликт, Курти предупреди дека тоа ќе се случи. Но, тој додаде дека тоа „зависи“ од Белград.

Курти во вчерашното интервју навести дека би бил подготвен да разговара со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, доколку се договори средба. Сепак, тој го впери прстот и кон западните престолнини.