Кралицата Елизабета Втора погребана до војводата од Единбург

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство.

Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во меморијалната капела на кралот Џорџ Шести“.

На погребот присуствуваше нејзиното блиско семејство.