Катица Јанева се враќа во затворот „Идризово“?

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е вратена во затворот во Идризово, неофицијално пренесуваат дел од медиумите.

Според неофицијалните информации, по спроведената проверка, Управата за извршување на санкции констатирала неправилности во отпустот кој на Јанева и овозможуваше делумна слобода, односно да работи во канцеларија на приватна компанија.

Неименуван извор вели дека по направената проверка, утврдено било дека канцеларијата каде што Јанева требало да биде ангажирана воопшто не работела, по што таа била упатена на целосно издржување на казната.

До овој момент, нема официјална потврда на оваа информација од Управата за извршување на санкции.

Катица Јанева доби 7 години затвор за злоупотреба на службената положба во случајот „Рекет“ во кој беше обвинета заедно со Бојан Јовановски, познат како Боки 13.