„Историска ноќ за Аргентина“ – новоизбраниот претседател Хавиер Милеј вети обнова на земјата

Избраниот претседател на Аргентина, ултралибералниот економист Хавиер Милеј, во својот победнички говор најави „обнова на Аргентина“ и како застапник на шок-терапијата предупреди дека нема да има полумерки.

„Историска ноќ за Аргентина“, рече Милеј пред илјадниците свои приврзаници во изборниот штаб во Буенос Аирес.

Милеј победи во вториот изборен круг со 55 отсто од гласовите на министерот за економија (во средината) Серхии Маса.

„Ова е крајот на моделот што ја осиромашува кастата, денес го прифаќаме моделот на слободата (либертаризмот) за повторно да станеме светска сила“, рече новоизбраниот претседател на Аргентина.

„Соочени сме со огромни проблеми како што се инфлација, стагнација, немање работни места, несигурност, сиромаштија и беда“, наброја тој.

„Ќе можеме да ги решиме овие проблеми само ако ги прифатиме новите идеи за слобода.

„Нема простор за постепени мерки, за млакост и полумерки“, предупреди Милеј, кој веќе две години се залага за шок-терапија за економијата изедена од хроничната инфлација, која се искачи на 143 проценти.

Тој им подаде рака на соработка на сите Аргентинци и „политички лидери кои сакаат да се приклучат на новата Аргентина“, но ги предупреди и оние кои би можеле да се спротивстават на реформите.

„Има луѓе кои ќе пружат отпор, кои ќе сакаат да задржат систем на привилегии што му одговара на малцинството, но го осиромашува мнозинството. Им велам: се што е дозволено е дозволено, но ништо не е дозволено надвор од законот“.

Хавиер Милеј ќе ја преземе претседателската функција на 10 декември, наследувајќи го актуелниот перонист (централно лево) Алберто Фернандез.

Противникот на Мајли, Серхио Маса, го призна поразот, а претседателот Фернандез рече дека „верува дека може да започне да работи со Хавиер Мајли за да гарантира уредна транзиција“.

Светските лидери му честитаа на политичкиот аутсајдер Милеј за неговата изборна победа во понеделникот.

„Демократијата е гласот на народот и секогаш мора да се почитува. Им честитам на аргентинските институции за спроведување на изборниот процес и на аргентинскиот народ кој учествуваше на денот на изборите на уреден и мирен начин. На новата влада и посакувам среќа и успех“, изјави бразилскиот претседател Луис Игнасио Лула Да Силва.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, и честиташе на Мајли за неговата победа, пишувајќи на социјалните мрежи дека со нетрпение очекува да изгради силна врска заснована на човекови права, демократски вредности и транспарентност.

На аргентинскиот слободар упати честитки и поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

„Целиот свет гледаше! Јас сум многу горд на тебе. Ќе ја свртите вашата земја и навистина ќе ја направите Аргентина повторно голема“, рече Трамп на социјалните мрежи.