Илир Демири и Наим Бајрами избрани за министри за здравство и администрација

Собранието попладнево на седница ги избра Илир Демири и Наим Бајрами од Алијансата за Албанците за министри за здравство и за информатичко општество и администрација.

Демири и Бајрами се избрани со 63 гласа „за“, ниту еден и воздржан

Тие доаѓаат на местото на Фатмир Меџити и Азир Алиу кои во петокот беа разрешени, откако го поддржаа претседателот на Алијансата за Албанците (АА) Арбен Таравари, кој најави дека на претстојните избори ќе се приклучи кон албанската опозиција.