Загубен е контактот со украинските борци во челичарницата во Мариупол

Вадим Бојченко – градоначалникот на украинскиот пристанишен град Мариупол денеска изјави дека се водат тешки борби во челичарницата „Азовстал“, но тој информира дека е изгубен контактот со украинските борци внатре.

Се смета дека, иако околу 100 цивили беа евакуирани од челичарницата во последниве денови, внатре има уште стотици цивили, меѓу кои и повеќе од 30 деца.

Украинските власти велат дека Русите „започнале бура“ во челичарницата, додека официјален Кремљ негираше дека Русија го напаѓа индустрискиот комплекс.

„Нема бура“, рече портпаролот на Кремљ – Дмитриј Песков.