Ердоган: Мицотакис за мене веќе не постои!

Реџеп Таип Ердоган – претседателот на Турција рече дека грчкиот премиер Киријакос Мицотакис „повеќе не постои“ за него.

Ова доаѓа по забелешките на грчкиот премиер кон Турција за време на неговата посета на САД

Ердоган го обвини Мицотакис дека се обидел да ја блокира продажбата на борбени авиони Ф-16 на Турција.

За време на посетата на Вашингтон, Мицотакис на заедничката седница на Конгресот предупреди да не се поддржува предложената воена продажба на Бајден за Турција, тврдејќи дека таквиот потег може да создаде дополнителна нестабилност во регионот.

„Се договоривме да не вклучуваме трети земји во нашиот спор со него. И покрај тоа, минатата недела тој ги посети САД и разговараше во Конгресот и ги предупреди да не ни даваат Ф-16. Тој за мене веќе не постои. Никогаш нема да се согласам да се сретнам со него. Ќе го продолжиме нашиот пат со чесни политичари“ – рече Ердоган на прес-конференција.

Турскиот претседател рече и дека Анкара наскоро ќе почне нови воени операции долж нејзините јужни граници за да создаде безбедни зони длабоки 30 километри.