Додик: Во Сараево не јадам ниту пијам, се плашам да не ме отрујат

Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, синоќа изјави дека кога оди во Сараево, не му е важно што јаде и пие „бидејќи се плашам дека некој може да ме отруе“.

Додик во интервју за РТРС зборуваше за тоа како посредувал во преговорите меѓу НАТО и Србија, во кои, како што наведе, лично побарал од тогашниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ, да направи одредени отстапки кога е во прашање Косово, за да нема НАТО бомбардирање.

Тој изјави и дека му се спротивставил на Милошевиќ кога побарал од него да поднесе оставка од функцијата премиер на РС, а опишал и многу други настани кои наводно се случиле кон крајот на 90-тите.

Но, она што е особено интересно во интервјуто е стравот на Додик од негово труење.

„Воопшто не ми е гајле кога одам во Сараево што јадам и пијам. Дали некој ќе ме расипе со јадење… Не треба да бидам наивен ако некој ме разгали таму и ме отруе. Па од што добивам да си добронамер? Нема ништо. Не им ја пијам водата. И денес кога одам во Сараево, шишето е тука, нели?- рече Додик.