Вучиќ: ЕУ, срам да ви е

Претседателот Александар Вучиќ синоќа ја соопшти својата одлука да не учествува во работата на Самитот на ЕУ – Западен Балкан, што ќе се одржи во вторник, на 6 декември, во Тирана!

Шефот на српската држава во своето обраќање до јавноста испрати остри и многу конкретни пораки до Брисел и Приштина дека никогаш и во никој случај нема да се откаже од Косово.

Претседателот Вучиќ во обраќање на ТВ Пинк најави сериозно заострување на српската државна политика.

„Изјавата на Брисел е срамна и тоа е најблагиот збор што може да се употреби. Изборот на Ненад Рашиќ за некаков „министер“, човек кој доби помалку од еден процент поддршка од Србите од Косово и Метохија и Рада Трајковиќ од неговата листа покажува дека сите тие сакаат прогон, протерување и исчезнување на Србите. во Косово и Метохија! И сега затоа морам да кажам неколку работи, пред официјалното обраќање и средба со Оливер Вархељи, ако и таа средба се случи по овие мои зборови“ – рече Вучиќ.

„Тоа што го направи ЕУ е мизерен, најмизерен антисрпски однос, бидејќи терористичкиот ѓубре Аљбин Курти ја заслужува секоја осуда од Европа, а таква осуда нема! Молчам со месеци, години, трпам глупости од сите во регионот и светот. Тој терористички ѓубриња требаше да добие заслужена осуда од ЕУ. Се разбира, тој не го сфати. Доби нешто што можеби никој не може да го разбере. И така се однесуваат секој пат! – рече Вучиќ.