Во руско-украинската војна досега загинаа 148 деца

Најмалку 148 деца се убиени во руските напади од почетокот на инвазијата, јавуваат украинските власти.

Според информациите лиферувани од украинското Министерство за одбрана, Русите од 24. февруари истрелале 1.370 проектили и уништиле 15 украински аеродроми.

Министерството информира дека повеќе од 10 милиони Украинци ги напуштија своите домови поради војната, а околу 4 милиони заминаа во соседните земји како бегалци.

Според последната проценка на ОН, во војната досега се убиени повеќе од 1.100 цивили, меѓу кои и деца.