(Видео) Убиени тројца команданти на Хамас, ИД ги „уништи“ засолништата

ИД денеска продолжи со операциите низ Појасот Газа, убивајќи тројца команданти на дивизијата на Хамас, откако Шин Бет (Израелската безбедносна агенција) и Дирекцијата за воено разузнавање ги доведоа до терористите.

Израелските сили на земја и во воздух продолжија да ја уништуваат терористичката инфраструктура, вклучително и тунели, низ Газа.

Како дел од напорите за лоцирање на скриените засолништа на Хамас, борбени авиони во координација со 933-та Нахал бригада на ИД нападнаа и убиле терористичка ќелија која се криела во магацин во кој имало различно оружје.

ИД објави видео од нападот врз магацин во Газа.