Вархеји очекува Софија во јуни да го тргне ветото за Скопје

Оливер Вархеји – еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји, по вчерашните средби во Бугарија со претседателот Радев, премиерот Петков и министерката за надворешни работи Генчовска, очекува Софија во рок од 3 недели да се согласи за почеток на преговорачкиот процес со Скопје.

Тој на Твитер напиша дека наскоро ќе се врати во Софија за да се најде заеднички прифатливо решение за отворање на преговорите со С. Македонија.

„Интензивна средба со министерката Теодора Генчовска во Софија. Разговаравме за директните последици од војната во Украина за Западен Балкан и пошироко. Работиме на заемно прифатливо решение за да можеме да ги започнеме преговорите со РС Македонија и Албанија со одржување на меѓувладина конференција во јуни. Го ценам отворениот дијалог со бугарскиот претседател Румен Радев. Важноста да имаме стабилен и просперитетен Западен Балкан нема цена. Во овој контекст, значаен придонес би бил одржувањето на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија. Треба да работиме на ова заедно. За три недели ќе се вратам во Софија за да најдеме заеднички основа и поддршка од Бугарија, за да го започнеме преговарачкиот процес со Република Северна Македонија во јуни“ напиша Оливер Вархеји.