Абазовиќ: Правиме влада на помирување, сите се добредојдени

Дритан Абазовиќ – вицепремиерот на Црна Гора изјави дека не им забележува на граѓаните кои синоќа протестираа во Подгорица. Тој рече дека не го брани нивното право на протест.

„Со годините се наталожија многу неправди, па таквата реакција е логична. Сепак, на оние кои поттикнуваат омраза и седат во фотелји, секогаш ќе им кажам каде припаѓам.Ако имаме можност да формираме влада, тоа ќе биде Влада на помирување!“ – посочи Абазовиќ, додавајќи дека сите се добредојдени – Црногорци, Срби, Бошњаци, Албанци, Хрвати, православни, католици, муслимани.

Во Црна Гора синоќа се одржаа протести по повод можното формирање малцинска влада, а во Подгорица неколку стотици граѓани се собраа првично пред зградата на Владата, а потоа и пред зградата на РТЦГ.