Browsing Tag

бујар османи

Фетаи: Бујар Османи подготвува заминување од политиката, секој глас за него е изгорен глас

Бујар Османи преку МНР ја злоупотребил функцијата министер за надворешни работи и го одложил рокот за поднесување кандидатури за функцијата генерален секретар на Советот за регионална соработка. Одложувањето на рокот за кандидатура го…

Османи – Пич: Членството на земјата во НАТО придонесе во зајакнување на безбедноста на Јужното…

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи се сретна со специјалниот пратеник на британскиот Премиер за Западен Балкан, Лорд Стјуарт Пич. Во фокусот на разговорите беа билатералните односи меѓу двете…

Османи: Уште во јануари може да има решение со Бугарија!

Македонскиот министер за надворешни работи - Бујар Османи за бугарската „Нова ТВ“ изјави дека „фактот што Бугарија сега има политичка Влада го отвора патот за пронаоѓање решение на спорот и одблокирање на патот на Северна Македонија кон…

Османи: Бугарија има право на вето, но без потреба цел регион се држи во заложништво

„Бугарија има право на вето, но шест месеци е предолг период во контекстот во кој се наоѓа регионот. Немаше потреба целиот регион да се држи во заложништво“ ова меѓудругото вчера го изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи на…

Османи: Свесни сме колку е важен 14. декември, одложувањето на решението на спорот со Бугарија не е…

Македонскиот министер за надворешни работи - Бујар Османи смета дека Првата меѓувладина конференција со ЕУ би можела да се одржи и на 31. декември, доколку Бугарија дотогаш го тргне ветото. Сепак, доколку тоа не се случи, тој смета дека…

Османи: Телата на загинатите во несреќата во Бугарија во петок ќе бидат донесени со авион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи информираше дека телата на македонските граѓани кои го загубија животот во страшната автобуска несреќа во близина на Перник, во Бугарија во петок ќе бидат пренесени во земјава. „По…

Османи: Има мнозинство, очекуваме да се зголеми и да стане стабилно

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција изјави дека имаат мнозинство во Парламентот и очекува тоа дополнително да се зголеми. „Мнозинство има, тоа можам да го потврдам, очекуваме со овие разговори ова…

Османи за „БГНЕС“: Добрите односи со Бугарија немаат алтернатива

Македоскиот министер за надворешни работи Бујар Османи во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“ вели дека „добрите односи со Бугарија и европската перспектива за Македонија се без алтернатива“. Османи посочи дека властите во Скопје, во…

Османи – Вархеји: Меѓувладина конференција што е можно поскоро!

На средбата на шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји во Брисел биле реафирмирани позитивните оценки на ЕК за земјата по однос на сите параметри, а било заклучено дека без натамошно…

Средба на Османи со бугарскиот министер Стоев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од утре ќе престојува во дводневна работна посета на Брисел, каде што ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка во…