Bloomberg: Бернард Арно прв на листата на најбогати, Маск на третото место

Францускиот бизнисмен Бернар Арно, кој има контролен удел во холдингот LVMH, водечки светски производител на луксузни стоки, е на првото место во рангирањето на најбогатите луѓе во светот.

Според денеска објавената листа на милијардери на Блумберг, богатството на Арно е 215 милијарди долари, а од почетокот на годината пораснало за 7 милијарди долари.

На второ место е основачот и поранешен извршен директор на Amazon, Џеф Безос, чие богатство се проценува на 198 милијарди долари, вклучувајќи 20,8 милијарди долари зголемување од јануари.

Основачот на Tesla и SpaceX, Илон Маск е на третото место со 194 милијарди долари.

Меѓу првите десет најбогати луѓе во светот се основачот на платформата Meta, Марк Цукерберг (153 милијарди долари), основачот на Microsoft, Бил Гејтс (149 милијарди долари), коосновачите на Google и Alphabet, Лери Пејџ (146 милијарди долари) и Сергеј Брин (138 милијарди долари), поранешниот Генералниот директор на Microsoft Стив Балмер (130 милијарди долари), американскиот инвеститор и филантроп Ворен Бафет (132 милијарди долари) и основачот и претседател на корпорацијата Oracle Лари Елисон (129 милијарди долари).

Како што пренесуваат руските медиуми, повикувајќи се на листата на Блумберг, од почетокот на годината богатството на најбогатите руски бизнисмени се зголемило за повеќе од 15,8 милијарди долари.

Ко-основачот на Avrohim, Андреј Мелниченко заработил 5,51 милијарди долари приход и моментално вреди 24,3 милијарди долари.

Богатството на главниот акционер на компанијата „Северстал“ Алексеј Мордашов се зголеми за 4,86 ​​милијарди долари и достигна 25,8 милијарди долари.

Во исто време, Владимир Лисин, претседателот на одборот на директори на компанијата НЛМК, од почетокот на годината заработил 3,62 милијарди долари, со што своето богатство го зголемил на 27,6 милијарди долари.

Богатството на Алишир Усманов, акционер на најголемиот руски производител на железна руда Металоинвест, се намали за 2,24 милијарди долари на 18,8 милијарди долари.

Единствен Украинец на листата е Ринат Ахметов, кој е на 438 место со богатство од 6,34 милијарди долари. Неговите приходи од годината до денес се зголемија за 499 милиони долари.

Од март 2012 година агенцијата Блумберг објавува податоци за богатството на 500-те најбогати луѓе во светот.