Над 1,5 милиони луѓе во Европа починаа досега како последица на Ковид 19

Во Европа од Ковид-19 досега починале над 1,5 милиона лица, пренесуваат француските медиуми. Податоци покажуваат дека првиот смртен случај во Европа е регистриран во февруари 2020 година.Од јули годинава има раст на бројот на нови…

Пронајдени се 44 тела, а патник кој преживеал тврди дека спасил 8, а не 7 луѓе

Сијка Милева - портпаролка на главниот обвинител на Бугарија на денешната прес-конференција рече дека на местото на трагедијата се пронајдени 44 тела. Таа рече дека се сретнала со преживеан маж кој и раскажал како го скршил стаклото на…

Сарафов: Најверојатна причина за несреќата е човечка грешка

Бугарскиот заменик главен обвинител и директор на Националната истражна служба - Борислав Сарафов на денешната прес-конференција во Бугарија, поврзана со несреќата која се случи на автопатот „Струма“, а во која животот го загубија 45…

Раководителот санкциониран, а двајца цариници суспендирани од работа

Царинската управа вчера констатираше дека автобусот на „Беса транс“ со регистарски таблички СК0284БА кој било без лиценца поминувало на 4 гранични премини низ државава во период од 1 година, а последниот излез на автобусот од Македонија,…

Непозната судбината на 75 рудари во Русија откако избил пожар во рудник за јаглен

Најмалку 45 рудари се заробени под земја откако избил пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во Сибир, соопштија од регионалниот истражен комитет.„Во тек е операцијата на евакуација на рударите од рудникот `Листвијажнаја` и…

За најмалку 7 дена ќе заврши идентификацијата на телата на настраданите во несреќата во Бугарија

Најмалку 7 дена ќе трае идентификацијата на 45-те загинати во тешката сообраќајна несреќа во Бугарија, а сето тоа ќе се прави откако ќе им биде земен биолошки материјал на роднините на жртвите. Дури потоа ќе биде организирано пренесување на…

Спасовски на ФБ: Бугарските органи утре со првични резултати од истрагата за несреќата

Македонскиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски на својот ФБ профил напиша дека бугарските истражни органи утре ќе излезат со првичните резултати од истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“.„Врз основа на…

САД бележат највисока стапка на инфлација во последните 31 година

Цените во САД вртоглаво растат, поттикнати од цените на енергијата. Има раст за 5 отсто на годишно ниво.Ова претставува најбрзата стапка на потрошувачка инфлација од 1990 година, соопштија од тамошното Министерството за трговија.…

Европскиот парламент го изгласа буџетот на ЕУ за 2022 година

Европскиот парламент го изгласа буџетот за ЕУ за 2022 година. Оттаму потврдија дека приоритети се надминување на климатската и здравствената криза, како и мерките за младите.Европратениците со 550 гласови „за“, со 77 „против“ и со 62…

Од „Беса транс“ на ФБ демантираат дека во автобусот се шверцувало нафта или пиротехника

Од туристичката агенција „Беса транс“ - Скопје попладнево преку социјалната мрежа Фејсбук демантираа дека во нивниот автобус кој вчера рано наутро комплетно изгоре во сообраќајната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија се шверцувало…