Од Бугарија пристигнуваат посмртните останки на жртвите од несреќата кај „Струма“ – ќе има поворка…

На скопскиот аеродром утринава се очекува со два воени авиони од Бугарија да пристигнат посмртните останки на 45-те македонски граѓани кои загинаа во сообраќајната несреќа на автобусот на „Беса транс“ што се случи на 23. ноември на…

Мицкоски: Системот е трул, колку повеќе остане оваа власт – толку повеќе ќе губи народот

„Предвремени парламентарни избори се потребни затоа што системот е трул и нефункционален, а колку подолго останува оваа коалиција е на власт, толку повеќе ќе губи народот“. Ова синоќа во емисија на тв Алсат го изјави лидерот на опозициската…

Колумна на Софче Ристова: Реформизацијата на македонското судство – независно, а сепак…

Судството или т.н. судска власт е државен орган коj ја има функцијата за независно владеење и применување на судските закони.Нашето македонско судство како трета независна власт, по осамостојувањето на Македонија, и во период на…

Димитров: Подобро да се изненадиме од добар исход во декември, отколку да бидеме разочарани од лош…

Вицепремиерот Никола Димитров за ТВ Клан вели дека „подобро да бидеме изненадени од добар исход, отколку пак да бидеме разочарани од лош исход“ за очекувањата и најавите во декември да се случи деблокада на пристапните преговори на …

Изненадување во Австрија – канцеларот Шаленберг се повлекува од функцијата

Канцеларот на Австрија - Александар Шаленберг денеска изненадувачки најави дека се повлекува од функцијата, а поминаа речиси два месеци откако ја презема должноста.Оваа одлука на Шаленберг доаѓа по само неколку часа откако неговиот…

Алтернатива утре носи одлука – дали ќе биде дел од Владата

Опозициската партија Алтернатива која има четири пратеници во македонското Собрание дефинитивната одлука дали ќе биде дел од Владата ќе ја донесена утре, на седница на највисокото партиско тело – Централниот совет.Партиската средба ќе…

Новиот германски канцелар ќе се бира на 8. декември

Во среда, на 8. декември германскиот Бундестаг ќе го избере новиот канцелар, соопштија од Службата за информирање на германскиот Парламент.Ангела Меркел во среда и официјално ќе биде заменета од социјалдемократот - Олаф Шолц кој е…

Властимир Алексовски кандидат за претседател на СДСМ

Властимир Алексовски – член и активист на владејачката СДСМ од Куманово денеска до Централната изборна комисија во партијата поднел кандидатура за претседател на СДСМ за вонредните внатрепартиски избори кои ќе се одржат на 12. Декември.…

Радев и Штајнмајер во Стразбур разговарале за Македонија

Бугарскиот претседател, Румен Радев и неговиот колега од Германија, Франк-Валтер Штајнмајер имале средба во Стразбур, а на неа размениле мислења за безбедносната средина во соседните региони на ЕУ и европската перспектива на С. Македонија.…

Канцеларката Ангела Меркел во пензија

Ангела Меркел по 16 години канцеларување, заминува во пензија. Што ја очекува и како ќе го пополни времето како пензионерка?Ангела Меркел сака да прави супа од компири и колач од сливи. Типични есенски германски јадења за чие…