Копа Америка: „Петарда“ на Уругвај за Боливија – Американците се „сопнаа“ со Панама

Избраниците на Марсело Биелса беа многу убедливи на мечот со Боливија во Ист Радерфорд, победувајќи со 5:0 (2:0), додека исто така во групата Ц, Панама ги победи САД со 2:1 (1:1).

На натпреварот меѓу Уругвај и Боливија видовме пет различни стрелци, а напаѓачот Дарвин Нунес постигна гол на седмиот последователен меч за „селестите“.

Се функционираше беспрекорно во играта на Уругвајците кои имаа предност по осмата минута кога Факундо Пелистри ја затресе мрежата на Боливија.

Нуњез во 21. минута зголеми на 2:0 и со тој резултат се замина на пауза.

Во продолжение стрелци за Уругвај беа Максимилијано Араухо во 77., Федерико Валверде во 81. и на крајот Родриго Бетанкур во 89. за конечни 5:0.

Така Угурвај со шест бода и гол разлика 8:1 е убедливо на чело на групата, а за прв да се пласира, доволно ќе му биде да не загуби од САД во последното коло.

Претходно, Панама беше подобра од домаќинот, селекцијата на САД со 2:1.

Американците одиграа катастрофален натпревар во кој имаа само 116 додавања и 60 отсто успешност.

Лош знак за домаќините беше раното исклучување на Тимоти Веа во осмата минута, иако први стигнаа до гол.

Фоларин Балоган ги доведе Американците во водство во 22. минута, но тие не успеаја да го издржат притисокот со десетмина на теренот.

Панама израмни во 26. минута преку Блекмен, пред Хозе Фахардо Нелсон да им ја донесе победата во 83. минута.

Панама успеа да победи иако Адалберто Карасиља беше исклучен во 88. минута.