Ракометарките на чекор до пласман на ЕП 2024

Македонската женска ракометна репрезентација направи голем исчекор кон пласман на Европското првенство идната година по денешната победа на гостувањето кај Литванија со 31-28. Нашиот тим сега има две победи од два натпревари во групата 5.

Македонија го диктираше резултатот и играта речиси цел натпревар, освен почетните 10 минути, кога Литванија имаше минимална предност. По 8-8, нашите девојки го преземаа водството и не го испуштија до крајот. Имавме и +4 пред полувремето, но Литванките со серија од 2-0 се изборија за помала негатива пред паузата од 15-17.

Во второто полувреме, повторно ривалот имаше подобар старт, но само го израмни резултатот. Потоа ја вративме стандардната предност од 2 до 4 голови разлика и со сигурна игра запишавме победа од 28-31.

Сара Ристовска со девет голови беше најефикасна, но фантастичен меч одигра и Андреа Седлоска со осум голови од осум обиди, но исто така погодуваше во најтешките моменти за Македонија. Шест голови имаше Јована Саздовска, а Јована Мицевска на голот запиша осум интервенции. Аусра Арчисевскаја имаше девет голови за Литванија.

Шпанија и Македонија имаат по две победи во првите две кола во групата 5 и се на добар пат кон Европското првенство на кое се пласираат најдобрите две репрезентации од сите осум квалификациски групи, како и четирите најдобро третопласирани селекции.

Во следните две кола играме двомеч со Шпанија, прво на домашен терен на 28 февруари идната година, а три дена подоцна гостуваме. Последните два натпревари се во април, кога прво гостуваме кај Азербејџан, а потоа ја пречекуваме Литванија.