Шолц: Нема да прифатиме никаков мир со диктат на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се откаже од своите „империјалистички амбиции“, кои се закануваат дека ќе ги уништат и Украина и Русија.

Тој ќе го стори тоа само ако препознае дека не може да победи во војната, изјави германскиот канцелар во Њујорк, Олаф Шолц.

„Од таа причина, ние нема да прифатиме никаков мир со диктатот на Русија и затоа Украина мора да може да го одбрани рускиот напад“, рече Шолц во обраќањето пред Генералното собрание на Обединетите нации, пренесува Ројтерс.

„Враќањето на империјализмот, со војната во Путин против Украина, не е само катастрофа за Европа, туку и за глобалниот мировен поредок“, рече германскиот канцелар.

„Дали треба да гледаме како некои сакаат да нè катапултираат назад во светскиот поредок, каде независните држави мора да им се придружат на своите посилни соседи, а просперитетот и човековите права се привилегија за неколку среќни луѓе?“ праша Шолц.