Цукерберг изгуби 71 милијарди долари

Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг загуби 71 милијарди долари од почетокот на годината.

На овој начин тој испадна од листата на најбогати луѓе во светот.

Весникот Блумберг наведува дека најголемата цена на Цукерберг била убедувањето дека збир од виртуелни светови наречени „Метаверс“ е следната голема работа во светот на технологијата.

Иако оваа година беше тешка за сите американски гиганти, се чини дека „Мета“ беше најтешко погодена заедно со сопственикот Марк Цукерберг.

Само пред две години Цукерберг „вредеше“ 142 милијарди долари и беше меѓу елитната група на топ 10 милијардери на листата на Блумберг.

Ситуацијата почна да се менува кога Facebook го смени името на својата чадор компанија во „Мета“.

Мета, која ги поседува Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus и Messenger, инвестираше многу во изминатата година во „Metaverzum“, идеја за виртуелна реалност која допрва треба да се исплати. Во исто време, падот на популарноста на Facebook доведе до повлекување на инвеститорите и намалување на приходите.

Компанијата неодамна се соочи со критики од експертите, пошироката јавност и инвеститорите кога се дозна дека „Мета“ е свесна дека Инстаграм им создава зависност и проблеми на младите и дека тие не преземаат ништо за тоа.

Поради сите овие случувања, неодамнешните извештаи за заработката се лоши.

Со 53,9 милијарди долари, Цукерберг моментално се наоѓа на 22-то место меѓу светските милијардери, што е најниска позиција во последните десет години.