Хрватскиот ракометар Денис Тот почина на скопските Клиники

Хрватскиот ракометар Денис Тот кој ги бранеше боите на скопскиот клуб Бутел го загуби најважниот натпревар, почина на одделението на КАРИЛ во Скопје.

Според МВР, на 7 април во 4:11 часот тој бил донесен во болница, во бесознание. 

Првата верзија за настанот која се рашири низ медиумите беше дека Тот бил нападнат и претепан.

Сепак полицијата излезе спротивно на овие тврдења и соопшти дека немало траги на насилство на неговото тело. Од Клиниката во Скопје информираа дека ракометарот бил донел без срцева акција, и наводно, се работело за срцев удар.

Лекарите не успеаја да го спасат животот на младиот спортист кој оваа сезона играше за Бутел, а претходно, последните две сезони ги бранеше боите на Охрид.

Тот потекнуваше од Ѓаково, играше за шпанскиот Адемар Леон, австрискиот Брик и хрватските Пореч и Бјеловар.