Хобито на првата жена претседател на Словенија е возење мотори

Новата претседателка на Словенија, адвокатката Наташа Пирц Мусар (54) е првата жена што ја извршува функцијата претседател во таа земја.

Иако е дојденец во политиката, Пирц Мусар на мнозинството Словенци им е познат како телевизиски водител, комесар за информации, а воедно и претседател на словенечкиот Црвен крст, јави СТА.

Во вториот круг од претседателските избори одржани во неделата, таа го победи својот ривал од Словенечката демократска партија, Анже Логар.

Дипломирала на Правниот факултет во 1992 година во Љубљана, а докторирала во Виена во 2005 година.

Професионалната кариера ја започна како новинарка и телевизиска водителка, а шест години подоцна застана на чело на финансискиот холдинг „Актива груп“.

Основаше своја адвокатска канцеларија, работеше на бројни силни случаи, а беше и правен советник на семејството на Меланија Трамп, сопругата на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Кога станува збор за надворешната политика, тој се залага целиот Западен Балкан што поскоро да влезе во ЕУ.

Во однос на граничниот спор со Хрватска, тие ќе инсистираат да се спроведе меѓународна арбитража, додава СТА.

Таа планира да ги продолжи редовните средби во процесот Брдо-Бриони што го иницираше нејзиниот претходник Борут Пахор, но не смета дека средбата на лидерите на Западен Балкан е доволна.

Таа е во брак со богатиот бизнисмен Алеш Мусар, кој, според наводите, заработил на почетокот на приватизацијата на државните компании.

Сепак, Пирк Мусар секогаш инсистираше на тоа дека целото богатство е заработено праведно и легално.

Тие двајца неодамна живеат во Радомље, на северот на Словенија, а нејзиното хоби е возење мотори.