Турција приведе над 50 осомничени лица за бомбашкиот напад во Истанбул

Турската полиција притвори повеќе осомничени лица во врска со бомбашкиот напад во Истанбул во која загинаа шест луѓе, а над 50 беа повредени, соопшти денеска турскиот министер за правда Бекир Боздаг.

Државната агенција Анадолија денеска објави дека меѓу притворените се и двајца браќа – Амар Ј. и Ахмед Ј, објави АП.

Анадолија пишува дека Амар Ј. наводно добил задача да ѝ помогне на Ахлам Албашир, осомничената Сирија за поставената бомба, да побегне од Истанбул во соседна Грција по нападот, додека Ахмед Ј. наводно го превезол вториот главен осомничен, кој сè уште се наоѓа на слобода, до провинцијата Едрене. во близина на границата со Бугарија.

Турските власти засега ја обвинија забранетата Курдска работничка партија, како и група на сириски Курди, кои, пак, негираат учество во бомбашкиот напад.