Таткото на убиениот Далибор револтиран од изјавата на мајката на Урош Блажиќ!

По признанието на мајката на масовниот убиец Урош Блажиќ се огласија родителите на убиените деца, меѓу кои и таткото на убиениот Далибор Тодоровиќ.

Мајката на масовниот убиец Урош Блажиќ (21) од Дубона, Билјана Блажиќ во ексклузивна исповед за порталот Republika.rs откри што се случило во нивната куќа неколку часа пред масакрот. Исто така, Билјана истакна дека не сака да живее како мајка на масовен убиец.

– На тој ден, кога пукаше во деца и невини луѓе, ме уби и мојот син. Ме закопа жив. Нека ме убие оној што сака да ја ублажи болката и маката што му ги предизвика мојот Урош со пукањето во проколната ноќ. Немам сила ни живот да запознаам некој од тие семејства, а камоли да ги погледнам во очи. Не сакам да живеам како мајка на масовен убиец и не можам да го поднесам тој товар. Не барав полицијата да ме заштити бидејќи не се плашам од смртта, ќе ме спаси од ова – изјави Билјана.

По нејзиното признание, зборуваше и ужалениот Милосав Тодоровиќ, таткото на убиениот Далибор (25), кој ноќта меѓу 4 и 5 мај беше убиен од Урош Блажиќ. Тој истакна дека нејзината тага не му значи ништо и дека со овие зборови само им долева сол на раните на настраданите семејства.

-Бара полицијата да ја остави за да ја убие некој од нас, ожалостените родители. Зошто да ја носам на душа, ако не сака да живее и не може да се носи со тоа што е мајка на масовен убиец, нека процени сама. Не знам зошто тоа го бара од нас родителите? Зошто да ја убијам и да ја носам на душа? – рече шокиран Милосав во еден здив, а потоа продолжи:

-Требаше да го воспитаат синот да биде маж, а синот си го негуваа да биде убиец цел живот. Се тепаше со соседите, малтретираше луѓе, убиваше кучиња, окупираше туѓа земја, тоа се доволни докази за тоа каков тип на личност е. Сето тоа го научил татко му кој му помогнал во целата приказна. Ако го воспитам син ми од пет години на дваесет да краде, тој не може да биде полицаец туку крадец. Секој нормален човек би видел како реагира неговото дете и дали има некакви промени во неговото однесување. Вистина е дека неговата мајка им помагала на луѓето во ВМА каде што работела, но не можела така лесно да ја игнорира ситуацијата што ја имала дома – рече тој.