Санкции за Русија откако Путин потпиша указ за признавање на регионите во Украина

Европската Унија најави санкции за инволвираните, откако Владимир Путин го потпиша указот за признавање независност на т.н. Доњецка и Луганска народна република.

Шарл Мишел – претседателот на Европскиот совет и претседателката на Европската комисија – Урсула Фон дер Лајен најостро ја осудуваат одлуката на Путин да продолжи со признавањето на областите Доњецк и Луганск, кои не се контролирани од властите во Украина, како независни ентитети.

„Овој чекор е очигледно кршење на меѓународното право, како и на договорите од Минск“, се истакнува во заедничкото соопштение од Мишел и Фон дер Лајен.

„Унијата ќе реагира со санкции против инволвираните во овој незаконски чин“ – најавија дипломатите.

ЕУ продолжува со непоколеблива поддршка за независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.