Руската армија добилa наредба да напаѓа од сите страни врз Украина

„На руската војска и е наредено да ја прошири својата офанзива во Украина „во сите правци“ откако Киев одби да одржи разговори во главниот град на Белорусија, Минск“ се наведува во денешното соопштение на Министерството за одбрана на Русија.

„Откако украинската страна го отфрли преговарачкиот процес, денеска сите единици добија наредба да ја прошират офанзивата во сите правци, во согласност со плановите на операцијата“ – се наведува во соопштението на портпаролот на руската армија – Игор Конашенков.

Сајтот „Киев Индипендент“ предмалку јави дека во главниот град, како и во неколку други градови низ земјата е прогласена воздушна опасност.

Најновите информации од Украина се дека огромна колона тенкови се движат кон границата кај Харков, јавува „Си-Ен-Ен“.

„Во Русија и Украина падна ноќта додека украинските сили продолжуваат да го држат центарот на главниот град на Киев. Западните власти предупредуваат дека ни претстои ‘долга борба’“ – се наведува во извештајот.