Русија ја предупредува Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

Сојузничката на претседателот Владимир Путин вчера ја предупреди Европа дека Русија веќе напишала закон за да се одмазди доколку Западот заплени речиси 300 милијарди долари руски имот и ги искористи за помош на Украина.

Откако претседателот Владимир Путин испрати војници во Украина во 2022 година, Соединетите држави и нивните сојузници ги забранија трансакциите со руската централна банка и Министерството за финансии, блокирајќи речиси 300 милијарди долари руски средства на Запад, пренесува Хина.

Претставничкиот дом на САД во саботата усвои закон со одредба со која се овозможува одземање на руски имот, но главниот дел од рускиот имот не е во САД, туку во Европа.

„Имаме подготвен одговор“, изјави Валентина Матвиенко, претседател на Горниот дом на рускиот парламент, а пренесе државната новинска агенција РИА.

„Имаме предлог-закон со одмазднички мерки што сме подготвени веднаш да го разгледаме.

„И Европејците ќе изгубат повеќе од нас“, рече Матвиенко, кој е член на влијателниот руски Совет за безбедност.

Матвиенко не прецизираше каков ќе биде одговорот на запленувањето на рускиот имот, за кое се уште се разговара на Запад.

Една опција за која Западот разговара е да го заплени приходот од имотот без да го земе самиот имот.

Путин вели дека Западот започна економска војна против Русија, тврдејќи дека руската економија, која минатата година порасна за 3,6 отсто, е отпорна на западните санкции кои имаат за цел да ја запрат руската трговија.

Кремљ постојано повторува дека секое запленување на неговиот имот би било спротивно на принципите на слободниот пазар што Западот ги прокламира и ќе ја поткопа довербата во американскиот долар и еврото, додека ги одвраќа глобалните инвестиции и ја поткопува довербата во западните централни банки.

Русија соопшти дека ќе ја оспори секоја конфискација на нејзиниот имот на суд.

Некои руски функционери сугерираат дека ако се запленети руски имот, истата судбина би можела да ја доживее и имотот на странските инвеститори блокирани на специјални сметки во Русија.

Не е јасно колку точно пари има на тие сметки.

Претседателот на долниот дом на рускиот парламент, Вјачеслав Володин, во понеделникот изјави дека Русија има основа да ги заплени имотите на Западот по усвојувањето на законот во американскиот Конгрес.

Володин рече дека од 280 милијарди долари замрзнати руски средства во странство, само пет до шест милијарди долари се во Соединетите Американски Држави, додека околу 210 милијарди евра се во Европската Унија.