Резников: Сите што можат да држат оружје, да се приклучат во одбрана на земјата!

Олексеј Резников – украинскиот министер за одбрана изјави дека секој кој е подготвен и способен да држи оружје, може да се приклучи на редовите на Територијалните одбранбени сили. Украинските гранични сили претходно соопштија дека руски копнени сили утринава од повеќе правци навлегле на украинска територија.

„Руски воени возила, вклучително и оклопни возила, навлегоа во регионите на Чернихив (северна, белоруска граница), Суми (североисточна, руска граница), Луганск и Харков (источна, руска граница) и преку преминот меѓу полуостровот Крим и континентална Украина“ – се наведува во соопштението.

Се додава дека Русија отворила артилериски оган пред да испрати воени возила.