Радев е во самоизолација, првата дама е позитивна на Ковид 19

Претседателот на Бугарија – Румен Радев е во самоизолација бидејќи неговата сопруга Десислава е со позитивен тест за коронавирусот, соопшти претседателската прес-служба.

Радева засега е во добра состојба, а бугарскиот претседател има негативен тест за Ковид-19, соопштуваат оттаму.

Претседателот ги откажал средбите закажани за следните денови, се додава во соопштението.