Путин му даде руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му одобрил руско државјанство на „свиркачот“ Едвард Сноуден, соопшти „Спутник“.

Поранешниот консултант на американската разузнувачка служба од 2013 година живее во Русија како азилант, а потоа и со дозвола за престој. На самиот почеток помина повеќе од еден месец во транзитната зона на московскиот меѓународен аеродром Шереметјево.

Декретот на Путин е објавен денеска. Претходно, САД му го прогласи американскиот пасош на Сноуден за неважечки.