Порака од илјадници Украинци во Киев: Напаѓачот мора да умре!

На денешниот собир во Киев неколку илјадници Украинци излегоа на улиците за да покажат единство поради наводната закана од руска инвазија. Беше организиран протестен марш низ центарот на главниот град, а се извикуваше „Слава на Украина“.

На транспарентите на демонстрантите пишуваше „Украинците ќе се спротивстават“ и „Напаѓачот мора да умре“.

Украинскиот претседател – Володимир Зеленски порача граѓаните да останат смирени и да покажат единство.

Тој претходно изјави дека американските предупредувања за непосреден напад на Русија врз Украина предизвикува паника и не им помага на Украинците.