Петмина грчки полицајци се во притвор затоа што им помагале на илегални мигранти да преминат граница

Петмина грчки полицајци, обвинети дека соработувале со трговци со луѓе за да го олеснат влезот на најмалку 100 мигранти во Грција, се во притвор во очекување на судењето.

Тие во саботата дале изјава пред истражниот судија во пограничниот град Орестиада, на североистокот на Грција, пренесува АП.

Од октомври 2022 година, агенти на Одделот за внатрешна контрола на грчката полиција набљудувале пет полицајци, кои служат во специјална гранична единица. Тие ги слушаа и нивните телефонски разговори, чии транскрипти се на над 2.000 страници.

Полицајците подигнаа сомнеж со тоа што доброволно се пријавија да патролираат во одредено време, заедно.

Властите велат дека полицајците овозможиле најмалку 12 гранични премини, соработувајќи со четворица трговци со луѓе од неодредена националност кои оперирале од Турција.

Се тврди дека обвинетите полицајци земале дел од парите што трговците ги добивале од мигрантите за да ги пренесат преку граница. При нивното апсење минатиот понеделник во пограничниот град Дидимотеј, полицијата запленила околу 26.000 евра во готовина и речиси 60 мобилни телефони.

Речиси целата копнена граница меѓу Грција и Турција ја формира реката Еврос, која во Турција се нарекува Мериќ.

Еврата се клучна порта кон Грција за луѓето кои бараат подобар живот во Европската Унија. Грција подигна висока ограда долж поголемиот дел од границата за да ги спречи мигрантите да преминат и планира дополнително да ја прошири, потсетува Асошиејтед прес.