Песков: Во моментов нема изгледи за дипломатско решение на ситуацијата во Украина

Во моментов нема изгледи за политичко-дипломатско решение на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Во моментов таквите перспективи не се видливи – изјави Песков за Интерфакс, говорејќи за можностите за решавање на ситуацијата во Украина со политички и дипломатски средства.

Во меѓувреме, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека „Москва сака конфликтот да заврши што е можно поскоро“. Тој изјави дека неодамна се сретнал со претседателот на Русија Владимир Путин во Узбекистан и дека имал многу опсежни разговори со него.

– Се што сакаме е конфликтот во Украина, во кој има многу жртви и во кој не може да има победник, да заврши мирно, а многу е важен рускиот став да сака се да заврши што поскоро – рече Ердоган.

Војната му донесе многу неволји на целиот свет, па време е земјите да се обединат за мир, порача министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто во објава на својот профил на „Фејсбук“.

Во соопштението посветено на Генералното собрание на ОН, на кое Сијарто по седми пат ја претставува Унгарија, тој истакна дека овогодинешниот ГШ ќе биде посебен бидејќи има војна во соседството.

„За да се стави крај на војната, потребен е итен прекин на огнот и мировни преговори“, најави Сијарто, додавајќи дека за ова нема поширока и посоодветна платформа од Обединетите нации.